K O D   K I C O Š A
 
 
 
 
 
 
 
Večne pesme zaboravljenog autora
Miodrag Milanović
Pre tačno sto godina izašla je iz štampe mala zbirka pesama "Seljančice",
Milorada Petrovića
 
   Čudna je sudbina nekih naših stari(ji)h pesnika: pesme su im još za života postale toliko popularne da su zašle u narod i poistovetile se sa narodnim tvorevinama, a oni sami, njihovi autori, ostali su zaboravljeni.
   Ko od nas, recimo, ne zna i ne pevuši rado pesme: Jesen stiže, dunjo moja, Ne luduj, Lelo, čuće te selo, ili Igrale se delije na primer. (O navijačima popularnog beogradskog sportskog kluba, što se poslednje tiče, i da ne govorimo!) Malo ko, međutim, zna da su sve te navedene pesme delo pesnika Milorada M. Petrovića, o kome je ovde reč.
   Rođen 26.7.1875. godine u Velikoj Ivanči, na padinama Kosmaja, gde je završio i osnovnu školu, Petrović pet razreda gimnazije pohađa u Beogradu, a zatim prelazi u učiteljsku školu, koja se školske 1896/97. seli u Aleksinac. Tu se zagledao u svoju koleginicu Ružu Knežević, ćerku narodnog poslanika Kole Kneževića, koji je streljan kao učesnik Timočke bune 1883. godine.
   Posle završene škole, čuvene po svojim tadašnjim profesorima (dr Tihomir R. Ðorđević, Milivoje Bašić, Petar Ilić, Petar Despotović, Jovan Miodragović i drugi), njih dvoje izmoliše isto mesto službovanja - selo Veliko Krčmare kod Kragujevca. U rodnoj Šumadiji, mladi učitelj svojoj budućoj supruži Ruži će zapevati:
"Jesen stize, dunjo moja,
jesen rana,
od jeseni do jeseni
sve se selo već iženi,
dušo moja, beži meni!
Ne varaj jarana!"...
 
Podrška Letopisa
 
   Tako nastaju prve Petrovićeve seljančice (pesme koje pevaju o selu) nove i po duhu i po izrazu. On pronalazi svoje motive obične i jednostavne, svoj ton i naročito svoj melodiozan stih, oslanjajuci se na narodnu lirsku poeziju. Ispevavsi niz stihova o selu, ispunjenih čas bezazlenim humorom, čas tugom, čežnjom i ljubavlju moma i dilbera, uz optimističko osećanje za sve što je u prirodi, Petrović biva zapažen i postaje popularan. Prikupivši svoje napisane pesme (njih 34), on ih pod naslovom "Seljančice" (sa posvetom "Mojoj Ruži") štampa u Beogradu 1902. godine. Zbirka je odlično primljena od kritike i Milorad Petrović oduševljeno nastavlja rad i već iduće godine najavljuje se "Seljančica" u drugom proširenom izdanju, sa preko sedamdeset pesama. Jedan primerak prvog izdanja Petrović šalje u Novi Sad, "Letopisu Matice Srpske na prikaz", kako će svojeručno da napiše. Recenziju je dao tadašnji sekretar Matice i glavni urednik Letopisa dr Milan Savić (1845-1930), koji će pored ostalog napisati i sledeće:
   "Pesniku je selo sve i sva, on neće i ne može van njega, jer u seoskoj sredini oseća svu sreću, sve blaženstvo svoje. Ko zna, da li bi mu pesme tako mirisale, da je otišao van svoje sfere. Na sveže poljsko cveće ili na svežu, pokošenu travu začelo ne bi. Možda bi se, da je selo napustio i otišao u varoš, u pesme uvukao i smrad varoške kloake, bolesti i frivolnosti. I idila je lepa, lepa kao jutro na selu sa balzam - mirisom s planine ili s livade. Beatus ille, ljui procul negotiis"...
   I durgo izdanje "Seljančice" (1903.), Savić će toplo pozdraviti:
   "Čitajući te pesmice, čisto nam je žao što je minulo leto, jer "Seljančice" tako umiljato mame na svež vazduh, na livadu i meku travu njenu... Uz ovu bi knjižicu propevalo i starije grlo, a kamoli mlado!"
   Koliko je dr Savić bio u pravu, najbolje svedoči činjenica da "Seljančice" komponuju bukvalno svi naši kompozitori: od najstarijih Marinkovića i Mokranjca, pa preko Joksimovića, Bajića, Biničkog, Ðorđevića, Krstića, Manojlovića, Konjovića, Hristića i Milojevića, do npr. Logara, koji je rođen iste godine kada su pesme objavljene. Tako je mala zbirka pesama Milorada Petrovića postala najveća muzička inspiracija.
   Prepoznatljiv po svojim pesmama Petrović dobija nadimak "Seljančica" koji mu je dobro došao, s obzirom da je u to vreme na vrhuncu slave i popularnosti bio glumac Milorad Petrović (1865-1928), jedan od velikana srpske pozorišne scene (navedimo ovde da je on pored ostalog uspešno odigrao i naslovnu ulogu u filmu "Karađorđe" u režiji Ilije Stanojevića u francuskoj produkciji. Premijera filma je održana u sali bioskopa "Pariz" u Beogradu 11.10.1911. godine).
   Milorad Petrović Seljančica je našoj književnosti dao i nekoliko lepih rodoljubivih pesama u prozi, a pisao je i dečje pesme kao i knjige za omladinu (Riznica). Za pozorišnu scenu Petrović daje četiri komada: "Mladost" (1904), "Čučuk-Stana" (1907), "Komadić švajcarskog sira" (prema pripoveci Ðure Jakšića) i "Sirotan". Pesme za "Mladost" komponuje Boža Joksimović (najpoznatija "Igrale se delije"), a Čučuk-Stanu muzički tumače Stevan Hristić i Isidora Bajić.
   Milorad Petrović Seljančica rođen je na selu i sem poslednjih deset godina ceo život je proveo na selu, gde je za vreme svoga učiteljovanja (Krčmari, Ranilović, Stojnik, Mladenovac-selo), napisao sve što je gore navedeno. U Beograd je premešten 1910. godine gde živi u rodoljubivom zanosu pred predstojeće ratne sukobe. Vihor rata ga potom odvodi na razna bojišta (Kumanovo, Jedrene) gde se razboljeva i jedno vreme sklanja kod porodice u okupirani Aleksinac, odakle se, proteran, vraća u Beograd gde je i dočekao oslobođenje. Već teško bolestan, živeći u stalnoj bedi i nemaštini, umire na Mihailovcu kod Beograda 17.04.1921. godine ne dočekavši svoj 46. rođendan.
 
Trajnije od dukata
 
   Jovan Dučić u članku objavljenom u "Našem Selu" (1929) ističe sledeće:
   "U Srbiji je država seljačka, dinastija seljačka, vojska seljačka, a seljačka literatura pod imenom narodnih pesama i narodnih pripovedaka dala je nama pesnicima sve obasce figura i metafora, savršen metar i ritam stiha, često čak i bezazlene ali lepe rime. Ono što italijanski pisac uči iz "Božanstvene komedije" naš pisac može, bez svakog drugog napora, da nauči iz raskošnog izvora te literature koje je delo našeg seljaka. Mislim da nema primera sličnog u istoriji ni jedne druge rase."
   Zar tvorac "Seljančice" nije najbolji primer za navedene stavove velikog Dučića? Uostalom na to je još ranije jasno ukazao i sam Jovan Skerlić. "Ugledajući se jako i uspešno na narodnu lirsku pesmu, Milorad Petrović je seoski pesnik, kao što je Janko Veselinović seoski pripovedač", stoji u "Istoriji srpske književnosti" (Beograd, 1914).
   Milorad Petrović je u mladosti bio gotovo uvek viđen u šumadijskoj narodnoj nošnji, a ispod gornje košulje, kažu, nosio je amajliju - platneni zamotuljak u kome je čuvao grumen zemlje sa njiva svoje rodne Velike Ivanče. Iz Petrovićevog "beogradskog perioda" pomenimo i njegova drugovanja sa Borom Stankovićem, Disom i Simom Pandurovićem i... jednu anegdotu.
   Požali se Milorad jednom prilikom, poznatom beogradskom optičaru Šajnesonu na izdavača Gecu Kona, koji je odbio da mu plati obećanu akontaciju. Šajneson tada predloži pesniku da mu ovaj napiše reklamu u stihu, za koju će biti dobro plaćen. Znajući u kakvoj je nevolji, Milorad brzo smisli sledeće:
Oči kvari Geca Kon,
a popravlja Šajneson.
   Kao nagradu, za svaku reč Milorad je dobio po jedan dukat.
   Trajnija od dukata, ostaje naravno poezija Milorada Petrovića Seljančice.
   Pesme koje je ispevao u jednom dahu pune ritma i melodije, pevaju se i danas. Naš zadatak je bio da na to ukažemo.
 
(Dnevnik, 6. februar 2002. godine)
 
 
<- Nazad
Ne varaj jarana
Jesen stiže, dunjo moja,
jesen rana.
Od jeseni do jeseni
sve se selo već iženi.
Dušo moja, beži meni,
ne varaj jarana!
 
Svake noći, dunjo moja,
svakog dana
brojim sate, mislim na te,
dušo moja, umreh za te!
Budi moja, blago meni,
ne varaj jarana!
 
Mladost prođe, dunjo moja,
mladost rana.
Ja te, dušo, željan osta'!
Čekanja je bilo dosta,
beži meni o jeseni,
ne varaj jarana!

Divna noći
Divna noći, divna ti je
draga moja!
Za glavom joj pero vije
tice noja.
Pod grlom joj niz bisera,
moj biseru!
Grlo slađe od šećera,
moj šećeru!
Na prsima sjajna puca
zlatne boje,
u prsima srce kuca -
srce moje!
 
Celog dana pod jablanom
Celog dana pod jablanom
momče hladuje,
cele noći u samoći
cura jaduje!
 
Širi grane, moj jablane,
pravi veći hlad,
neka mi se nahladuje
moj đidija mlad.
 
Nek hladuje do jeseni
iz dana u dan,
a u jesen neka dođe
babi na divan!
 
Zarudela šljiva ranka
Zarudela šljiva ranka,
procvetala karamanka,
savile se vite grane
na sve strane, moj dragane.
 
Razvila se zelen kada,
zamirisa bila rada
iz tvojega perivoja, dušo moja,
draga moja, iz tvojega perovija,
dušo moja, draga moja!
 
Dođe vreme... znaš li mesto,
gde smo lane tako često,
svake noći do ponoći,
u samoći... Dođi! Dođi!
Svake noći do ponoći,
u samoći... Dođi! Dođi!
 
 

Copyright © 2005-2013 kodkicoša.com